پخش آب معدنی , فروش عمده آب معدنی

برای پاسخ به این پرسش که چرا آب معدنی همچنان گران تر از قیمت مصرف کننده در حال عرضه به مصرف کننده نهایی است به سراغ پیمان فروهر دبیر انجمن تولید و صادرات آب های معدنی و آشامیدنی رفتیم که چرایی این مسئله را بررسی نمائیم.

فروهر در مصاحبه ی خود که با رادیو اقتصاد داشت اعلام نمود که قرار بود طرح شفاف سازی قیمت ها از سوی وزارت صمت که متولی این موضوع بود بررسی شود و در نهایت از طریق سازمان حمایت به تشکل های مربوطه ابلاغ گردد. در آذر ماه 1400 ما به عنوان اولین تشکل در کنار سازمان حمایت قرار گرفتیم و قیمت تولید را بر روی محصولات خود درج نمودیم که این قیمت شامل قیمت نهایی تمام شده کالا بعلاوه 17 درصد سود قانونی و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده بود.

پخش آب معدنی , فروش عمده آب معدنی

بطور کلی طرح شفافیت قیمت ها بنا داشت تا با حذف دلال بازی ها محصول را با قیمت منصفانه و واقعی از طریق پخش آب معدنی به مصرف کننده نهایی برساند ولی شیطنت هایی که در بخش خرده فروشی انجام شد نگذاشت این طرح به سرانجام برسد از همین رو دوباره وزارت صمت تصمیم گرفت تا از ابتدایی اردیبهشت ماه 1401 قیمت مصرف کننده را نیز علاوه بر قیمت تولید بر روی محصولات درج گردد. با این حال عدم وجود نظارت کافی سبب شده است تا برخی از خرده فروشان همچنان آب را با قیمت های نامتعارف و بدون توجه به قیمت مصرف کننده به فروش برسانند.

پس از اجرای طرح شفاف سازی قیمت ها بنا بود آب  نیم لیتری یا همان آب معدنی 500 سی سی به قیمت  تولید 2000 تومان به خرده فروشی ها داده شود و آنها نهایت با قیمت 2500 تومان این محصول را به مصرف کننده نهایی عرضه کنند ولی این اتفاق هیچ گاه رقم نخورد و در عمل مشتریان هنوز این آب را با قیمت 4000 تومان تهیه می کنند  طرح شفافیت به نتیجه مطلوب خود نرسید و مشتریان از آن منتفع نشدند.

پخش آب معدنی , فروش عمده آب معدنی

قیمت واقعی آب معدنی چقدر است ؟

در هشت ماهه اول سال 1400 قیمت آب معدنی 1.5 لیتری 6000 تومان و قیمت آب معدنی نیم لیتری 4000 تومان بود که  پس از آن با اجرای طرح شفافیت قیمت کالا ها تنها قیمت تولید کننده روی محصول ها درج شد. به گفته فروهر دبیر انجمن تولید کنندگان آب معدنی و آب آشامیدنی در سال جاری با وجود اینکه مجوز افزایش قیمت 35 درصدی کرایه حمل از سوی سازمان حمایت، تورم عمومی، افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش حقوق و دستمزد را شاهد بودیم با این حال تصمیم گرفته شد که آب معدنی با قیمتی کمتر از 6000 تومان و 4000 تومان سال گذشته عرضه شود اما عرضه کنندگان همکاری مناسبی با مردم ندارند و همچنان آب را با قیمتی بالاتر از قیمت مصرف کننده به فروش می رسانندو نکته جالب این موضوع همین هست که حتی در مغازه های منتهی به سازمان حمایت از مصرف کننده آب 500 سی سی همچنان قیمت 4000 تومان عرضه می گردد و این در حالی است که قیمت این محصول در برند های مختلف از 2500 تومان تا 3000 تومان تعیین شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه